Para Karakterini Biliyor Musun? Finansal okuryazarlık öncüsü, Para Durumu, Moneye ve Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği (FODER) Kurucu Lideri olan Özlem Denizmen, lisansını Cornell Üniversitesi Endüstri İşletmeciliği bölümünde tamamladı. MIT Sloan School of Management’ta MBA yüksek lisansı yaptı. Stanford’da “Pazarlık”, GE Crotonville Merkezi’nde “Liderlik”, Harvard Business School’da “İleri Seviye Yönetim”, Harvard Üniversitesi Kennedy School of Government’da ‘’21. Yüzyıl Kamu Politikaları Liderliği’’ programlarını bitirdi.

İş hayatına 1994’te ABD’de Merrill Lynch Yatırım Bankası’nda “Finansal Analist” olarak başladı. Ardından Türkiye’ye dönerek Garanti Yatırım Bankası’nda devam etti. Doğuş Grubu’nda Bütçe Planlama, Strateji, İş Geliştirme, Yatırımcı İlişkileri başta olmak üzere çeşitli görevler üstlendi. Halen Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkan Danışmanlığı ve Doğuş Otomotiv yönetim kurulu üyeliği görevlerini sürdüren Denizmen, dünya çapında ‘sürdürülebilirlik’ alanında otorite ve standartları belirleyen kuruluş Global Reporting Initiative’in Türkiye’den seçilmiş ilk Yönetim Kurulu üyesidir.

Denizmen, eğitim projeleri, seminerler, gazete yazıları, televizyon programları ve sivil toplum aracılığıyla; ülkemizde sürdürülebilir bireysel para yönetimi ve davranışsal mikro ekonomi bilinci konusundaki kanaat önderidir.

2010’dan beri ülke çapında finansal okuryazarlık girişimine öncülük etmektedir. İlk adımı PARA DURUMU.com dijital medya platformu ile attı. Sonrasında üç kitap yazdı ve televizyon programlarıyla milyonlara erişmekte. Kadınlar ve gençleri kapsayan birçok sosyal proje üretti, 90.000 KADINA birebir seminer verdi. Çocuklara özel 3Kumbara Harçlık Eğitimi Programı ile MEB bünyesinde 81 ilde 525.000 çocuk ve ailesine erişildi.

Ülke çapında başlattığı, Finansal Okuryazarlık hareketinin sürdürülebilir olması amacıyla 2012’de Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği (FODER)’in kurdu, 2017’ye kadar kurucu başkanlığını üstlendi. Son olarak Fintech alanında bir yapay zeka robo-tasarruf asistanı Moneye’yi kurdu. Denizmen, Dünya Ekonomik Forumu’nda, Genç Küresel Lider (YGL) seçildi. OBAMA Beyaz Saray Girişimcilik Zirvesi’ne katılan 5 Türk’ten biri oldu. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından iki kez Tüketiciyi Koruma Özel Ödülü dahil birçok ödül aldı. This talk was given at a TEDx event using the TED conference format but independently organized by a local community. Learn more at https://www.ted.com/tedx

Para Karakterini Biliyor Musun? | Özlem Denizmen | TEDxIzmir